My husband came home yesterday & said “Stock up on peanut butter, prices are about to double.” I reminded him that we already have a half-dozen jars in our stockpile, but that I would look into more. I love when my husband appreciates my efforts!
What I don’t love is rising peanut butter prices. Supply & demand……….weather conditions have caused decreased supply, economic conditions (more people eating PB&J because it’s what they can afford) have caused increased demand, and you have sharply rising PB prices.
Edited, 10/25: Chicago Tribune Article. Prices are set to soar on 10/31.
If you were lucky enough to get the $0.75/1s for Skippy, it’s $1.50 through tomorrow at Superfresh. Check your other A&P/Pathmark chain store for the same deal. That coupon and offer expired.
My coupon group was just lamenting that we can no longer find free peanut butter deals. I think those days are over for a while. I think I am adjusting my stockpile price to $1-$1.50 a jar. It previously was $1 or less and I would stock up. And of course my 2-year-old has chosen this moment in time to request PB&Js for every meal, every day. He’s refusing to eat anything else. I’m down to just a few jars and getting anxious about it!
I think that I am going to have to start thinking about peanut butter in terms of how much per ounce, like how I do the math and figure out how much I’m paying per diaper or wipe or papertowel. Comparing Amazon prices, it looks like this is the best deal right now, per ounce. Of course if you do “subscribe & save” you will save more money.
In the meantime, if you find a peanut butter deal, let me know and I’ll post it.
Speak Your Mind